Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Galaţi efectuează cercetări penale faţă de inculpatul TEODORESCU SEVER, avocat în cadrul Baroului de Avocaţi Bucureşti, în sarcina căruia s-a reţinut infracţiunea de trafic de influenţă.
Potrivit unui comunicat al DNA: “din Ordonanţa de punere în mişcare a acţiunii penale întocmită de procurori a rezultat următoarea stare de fapt:
În perioada mai-noiembrie 2009, inculpatul Teodorescu Sever, în calitate de avocat în cadrul Baroului de Avocaţi Bucureşti, a pretins de la o persoană denunţătoare, arestată preventiv, suma totală de 30.000 euro, pentru a interveni pe lângă judecătorii investiţi să judece dosarul în care denunţătoarea are calitatea de inculpată în scopul obţinerii liberării sale din starea de arest preventiv. Din banii pretinşi, inculpatul a primit suma de 1.000 RON şi 500 euro.
La data de 5 noiembrie 2009, inculpatul Teodorescu Sever a fost prins în flagrant în momentul când a primit suma de 5.000 euro în scopul menţionat mai sus.
Inculpatului i s-au adus la cunoştinţă acuzaţiile în conformitate cu prevederile art. 6 alin. 3 Cod de procedură penală. La data de 5 noiembrie 2009, procurorii anticorupţie au dispus reţinerea acestuia pe o perioadă de 24 de ore iar la data de 6 noiembrie 2009, Curtea de Apel Galaţi a dispus arestarea inculpatului pe termen de 29 de zile.”
Punerea în mişcare a acţiunii penale este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală necesară în vederea propunerii unor măsuri preventive, activitate care nu poate, în nicio situaţie, să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie.















Oops!?!