
29 noiembrie 2017: Judecătorii Tribunalului Ilfov au decis liberarea condiționată a lui Dan Diaconescu după ce acesta a executat efectiv aproape doi ani și opt luni din pedeapsă, potrivit agerpres.ro.
Decizia este definitivă.
:: Cauza
4 martie 2015: Judecătorii Curții de Apel București au decis condamnarea lui Dan Diaconescu la cinci ani și șase luni de închisoare cu executare, pentru săvârșirea infracțiunii de șantaj, informează Mediafax.
Magistrații au mai decis şi interzicerea desfăşurării de către acesta a oricărei activităţi în presa scrisă sau audio-video, ca pedeapsă complementară, pe o perioadă de cinci ani după executarea pedepsei principale. În același dosar, au mai fost condamnați Doru Pârv, realizator de programe la OTV, și Ghezea Mitruş, fost realizator de programe la OTV.
Potrivit motivelor invocate de DNA, ”Caracteristica inculpaţilor de persoane instruite nu convinge ca un element în favoarea acestora cât timp instrucţia superioară presupusă în sarcina lor nu a acţionat ca un element de cenzură de natură a împiedica săvârşirea infracţiunilor şi nici ca o moralitate superioară aptă să trezească în conştiinţa acestora regretul faptelor comise nici după săvârşirea acestora şi nici măcar după descoperirea lor. Din contră, acest grad de instruire a permis inculpaţilor abordarea infracţiunii de şantaj dintr-o perspectivă inedită şi anume aceea a ameninţărilor aduse părţilor vătămate prin intermediul mijloacelor mass-media.”
Aflaţi mai mult despre condamnare, Curtea de Apel Bucuresti, Dan Diaconescu, Doru Pârv, Ghezea Mitruş, inchisoare cu executare, santajJURIDICE.ro este o platformă de exprimare. Publicarea nu semnifică asumarea de către noi a mesajului.
Pentru a publica vă rugăm să citiţi Condiţiile de publicare, Politica privind protecţia datelor cu caracter personal şi să ne scrieţi la adresa redactie@juridice.ro!
Încurajăm utilizarea RNPM - Registrul Naţional de Publicitate Mobiliară
Lasă un răspuns
Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.