Secţiuni » Secţiuni speciale
Asigurări pentru avocaţiCariere juridiceCărţi juridiceConferinţe juridiceDezbateri juridiceEvenimente juridiceGrile juridiceLawyers WeekProfesionişti
BarouriInternaţionalJurisprudenţă inedită CITRLegal DaysLifeNotariatReviste juridiceSistemul judiciarUniversitaria
Sistemul judiciar
Official partners: Consiliul Superior al Magistraturii, Ministerul Public şi Direcţia Naţională Anticorupţie
JURIDICE


Print Friendly, PDF & Email

Examen de capacitate al judecătorilor şi procurorilor stagiari 2016. Componenţa comisiilor
27.09.2016 | JURIDICE.ro

Vineri, 23 septembrie 2016, Consililul Superior al Magistraturii a dat publicităţii Hotărârea nr. 1024/06.09.2016 a Plenului CSM privid componenţa comisiilor de elaborare subiecte, corectare şi soluţionare a contestaţiilor la examenul de capacitate al judecătorilor şi procurorilor stagiari organizat în perioada 1 iulie – 3 noiembrie 2016.

Judecători:

Preşedinte: dr. Daniel Grădinaru, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie

Probe scrise (subiecte distincte)
Drept civil şi drept procesual civil
Comisia de elaborare a subiectelor:
Membri:
– Ioana Beatrice Nestor, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia I civilă, formator INM
– Andreea Popescu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia de contencios administrativ şi fiscal, formator INM
Delia Narcisa Theohari, judecător Tribunalul Bucureşti, detaşat formator INM cu normă întreagă.

Membri supleanţi:
– Iulia Craiu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a VI-a civilă
– Mariana Rădulescu, Curtea de Apel Constanţa, Secţia I civilă
– Maria Speranţa Cornea, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a V-a civilă
– George Bogdan Florescu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a VI-a civilă
– Simona-Petrina Gavrilă, Curtea de Apel Braşov, Secţia civilă
– Mihaela Mîneran, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a VI-a civilă
– dr. Diana Ungureanujudecător Curtea de Apel Piteşti, Secţia a II-a civilă, contencios administrativ şi fiscal, formator INM cu normă întreagă
– Simona Maria Duvalmă, Tribunalul Dâmboviţa, Secţia I civilă, grad CA, formator INM.

Comisia de corectare:
Membri:
– Rodica Dorin, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia a II-a civilă, formator INM
– Elena Aneta Popa, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a VIII-a civilă
– dr. Laura Marina Andrei, Tribunalul Bucureşti, preşedinte, grad CA, Secţia a XI-a contencios administrativ şi fiscal, formator INM.

Membri supleanţi:
– Virgina Duminecă, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia a II-a civilă, formator INM
– Claudia Popescu, judecător Curtea de Apel Bacău, Secţia a II-a civilă, contencios administrativ şi fiscal
– Liliana Camelia Viziteu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia civilă
– Ianina Blandiana Grădinaru, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a VI-a comercială
– Marius Ionel Gălan, Curtea de Apel Suceava, Secţia contencios administrativ şi fiscal, formator INM.

Comisa de contestaţii:
Membri:
– Mariana Constantinescu, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia de contencios administrativ şi fiscal
– Ana Maria Ganu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a VI-a civilă
– Emilian Meiu, judecător Tribunalul Ilfov, formator INM cu normă întreagă.

Membri supleanţi:
– Romaniţa Vrînceanu, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia I civilă, formator INM
– Dorina Zeca, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a IV-a civilă
– Anamaria-Lucia Zaharia, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a VI-a civilă, formator INM
– Lavinia Dascălu, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia I civilă, formator INM.

Drept penal şi drept procesual penal
Comisia de elaborare a subiectelor:
Membri:
– dr. Daniel Grădinaru, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală, formator INM
Georgiana Tudor, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a II-a penală
– Andreea Uzlău, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia I penală, detaşat CSM, formator INM.

Membri supleanţi:
– Ştefan Pistol, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală, formator INM
– Ruxandra Grecu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia I penală
– Iulia Gabriela Lulciu, judecător Curtea de Apel Suceava, Secţia penală şi pentru cauze cu minori
– Alin-Sorin Nicolescu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a II-a penală
– Florin Encescu, judecător Tribunalul Gorj, formator INM.

Comisia de corectare:
Membri:
– Ioana Alina Ilie, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală
– Alina Moşneagu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a II-a penală, formator INM
– Mirela Sorina Popescu, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală, preşedinte, formator INM

Membri supleanţi:
– Simona Cristina Neniţă, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală
– Cătălin Mihai Chiriţă, judecător Tribunalul Militar Iaşi, vicepreşedinte, judecător cu grad de CA,
– Veta Nechifor, judecător Curtea de Apel Suceava, Secţia penală şi pentru cauze cu minori
– Codruţa Strîmb, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a II-a penală
– Ionel Grigore, judecător Curtea de Apel Craiova, Secţia penală şi pentru cauze cu minori.

Comisia de contestaţii:
Membri:
– Rodica Cosma, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală
– Luminiţa Criştiu-Ninu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a II-a penală
– Silvia Cerbu, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală, formator INM.

Membri supleanţi:
– Ioana Bogdan, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală
– Raluca Moroşanu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia I penală, formator INM
– Oana Burnel, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a II-a penală, formator INM
– Iuliana Marilena Ciolcă, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a II-a penală, formator INM
– Petruş Dumitru, judecător Curtea de Apel Galaţi, Secţia penală şi pentru cauze cu minori, formator INM.

Probe orale:
Judecători:
Drept civil
Comisia de examinare:
Membri:
– Aurelia Roşu, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia I civilă, formator INM
– Ileana Ruxandra Ţirică, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a IV-a civilă, preşedinte
– Mihaela Laura Radu, judecător Tribunalul Bucureşti, vicepreşedinte, formator INM.

Membru supleanţi:
– Marian Budă, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia I civilă, formator INM
– Daniela Niculeasa, judecător Curtea de Apel Suceava, Secţia civilă
– George Daniel Zaharia, judecător Dorbeta Turn Severin, grad de CA, a funcţionat la CA.

Drept procesual civil
Comisia de examinare:
Membri:
– Simona Marcu, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia contenciosa administrativ şi fiscal, formator INM
– Diana Manole, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a IV-a civilă
– Veronica Dănăilă, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia a II-a civilă, formator INM.

Membri supleanţi:
– Adriana Carmen Stoine, judecător Curtea de Apel Iaşi, Secţia civilă
– Ecaterina Grigore, judecător Curtea de Apel Constanţa, Secţia a II-a civilă, contenciosa administrativ şi fiscal
– Răzvan Anghel, judecător Curtea de Apel Constanţa, Secţia I civilă preşedinte, formator INM.

Drept penal
Comisia de examinare:
Membri:
– Lucia Rog, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală
– Laurenţiu Marius Hetriuc, judecător Curtea de Apel Suceava, Secţia penală şi pentru cauze cu minori preşedinte
– Ana Cristina Lăbuş, judecător Tribunalul Iaşi, Secţia penală, detaşat formator INM.

Membri supleanţi:
– Marius Dan Foitoş, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală, formator INM
– Simona Franguloiu, judecător Curtea de Apel Braşov, Secţia penală şi pentru cauze cu minori, formator INM
– Monica Rodina, judecător Curtea de Apel Cluj, Secţia penală şi de minori
– Andrei Claudiu Rus, judecător Curtea de Apel Oradea, preşedinte, Secţia penală şi pentru cauze cu minori.

Drept procesual penal:
Comisia de examinare:
Membri:
– Mariana Ghena, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală
– Isabelle Tocan, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a II-a penală
– Mihail Udroiu, judecător Curtea de Apel Oradea, Secţia penală şi pentru cauze cu minori.

Membri supleanţi:
– Florentina Dragomir, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală
– Titiana Ilieş, judecător Curtea de Apel Suceava, Secţia penală şi pentru cauze cu minori preşedinte
– Diana Mihaela Cheptene-Micu, judecător Curtea de Apel Iaşi, vicepreşedinte, formator INM.

Fundamentele constituţionale ale statului de drept
Comisia de examinare:
Membri:
– Gabriela Bogasiu, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia contencios administrativ şi fiscal
– Ana Ghideanu, judecător Curtea de Apel Iaşi, Secţia civilă, formator INM
– Ramona Daniela Mariţiu, magistrat asistent Curtea Constituţională, formator INM.

Membri supleanţi:
– dr. Bogdan Cristea, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a VIII-a contencios administrativ şi fiscal
– Violeta Maria Chiriac, judecător Curtea de Apel Iaşi, preşedinte, Secţia a II-a civilă, contencios administrativ şi fiscal
– George Dorel Matei, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia I penală, formator INM.

Organizare judiciară şi Codul deontologic al judecătorilor şi procurorilor
Comisia de examinare:
Membri:
– Nina Ecaterina Grigoraş, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia I civilă, formator INM
– Daniela Pruteanu, judecător Curtea de Apel Iaşi, preşedinte, Secţia conflicte de muncă şi asigurări sociale, formator INM
– Veronica Năstasie, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia contencios administrativ şi fiscal, formator INM.

Membru supleant:
– Doina Popescu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia I civilă, formator INM
Nicoleta Margareta Ţînţ, judecător Curtea de Apel Braşov, preşedinte, Secţia penală
– Cristinel Grosu, judecător Curtea de Apel Suceava, vicepreşedinte, Secţia contencios administrativ şi fiscal
– Liliana Palihovici, judecător Curtea de Apel Iaşi, Secţia civilă
– Mihaela Alexandru, Inspecţia judiciară, judecător Curtea de Apel Braşov, formator INM.

Procurori
Preşedinte: Laura Ecedi-Stoisavlevici, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – DIICOT
Probe scrise (subiecte distincte)
Drept civil şi drept procesual civil
Comisia de elaborare a subiectelor:
Membri:
– Antonia Eleonora Constantin, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Mklos Lajos Imre, procuror PCA Bucureşti
Bogdan Dumitrache, formator INM cu normă întreagă.

Membru supleant:
– Dana Tiţian, judecător Curtea de Apel Alba Iulia, detaşat DNA.

Comisia de corectare:
Membri:
– Mihaela Litvin, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Daniela Elena Moraru, procuror PCA Iaşi
– Diana Florea Burgazli, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a IV-a civilă, formator INM

Membri supleanţi:
– Mihaela Georgeta Iliescu, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Minodora Vladu, procuror DNA, SC, grad PCA
– Gabriela Florescu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, formator INM cu normă întreagă.

Comisia de contestaţii
Membri:
– Ştefania Sofronea, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Cristina Dobrescu, procuror PCA Braşov
– Daniela Călinescu, judecător Tribunalul Bucureşti, formator INM.

Membri supleanţi:
– Silvia Daneliuc, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Diana Berlic, ărocuror PCA Bucureşti
– Beatrice Ramaşcanu, judecător Tribunalul Bucureşti, formator INM.

Drept penal şi drept procesual penal:

Comisia de elaborare a subiectelor:
Membri:
– Laura Ecedi-Stoisavlevici, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – DIICOT
– Vasile Luha, procuror  PCA Alba Iulia
– Iuliana Crişan, procuror DNA-STB, formator INM.

Membri supleanţi:
– Grigore Voicu, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Marius Neculcea, procuror PCA Timişoara, formator INM
Alexandra Şinc, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, detaşat INM, formator INM cu normă întreagă.

Comisia de corectare:
Membri:
– Daniela Maftei, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Ramona Muscalu, procuror PCA Braşov
– Georgiana Bodoroncea, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, formator INM.

Membri supleanţi:
– Dana Burduja, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Emiliea Elena Gavadia, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (cu grad de PT)
– Gabriela Lenghel, procuror PCA Galaţi
– Daniela Enciu, procuror PCA Galaţi
– Monica Buzea, procuror PCA Galaţi, formator INM.

Comisia de contestaţii:
Membri:
– Mirela Arsenie, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Cristian Mihai Ban, procuror PCA Bucureşti
– Laurenţiu Sorecu, procuror PCA Bucureşti, formator detaşat INM.

Membri supleanţi:
– Denisa Cristodor, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Monica Loredana Pop, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, formator INM
– Raluca Carmina Reit, procuror PCA Braşov
– Laura Tănase, procuror PCA Galaţi
– Monica Şerbănescu, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, detaşat MJ, formator INM.

Probe orale
Procurori
Drept civil
Comisia de examinare:
Membri:
– Florentina Nicoleta Baltă, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Andreea Băjenaru, procuror PCA Bucureşti
– dr. Ioan Stelian Vidu, judecător Tribunalul Timiş, formator INM cu normă întreagă.

Membri supleanţi:
– Vlad Ion Făgărăşanu, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Arina Corsei Vultureanu, procuror PJ sector 3 Bucureşti, formator INM.

Drept procesual civil
Comisia de examinare:
Membri:
– Carmen Simona Ricu, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, DNA- SC
– Emilia Ion, procuror PCA Bucureşti
– dr. Mirela Stancu, judecător Tribunalul Bucureşti, Secţia a III-a civilă, detaşat CSM.

Membru supleant:
– Otilia Micloşină, procuror PT Caraş Severin.

Drept penal
Comisia de examinare:
Membri:
– Gabriela Nicuşor Cristian, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, DIICOT – SC
– Maria Magdalena Militaru, procuror  PCA Bucureşti
– Oana Chichernea, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, DIICOT – ST Braşov, grad PICCJ, detaşat formator INM.

Membri supleanţi:
– Claudiu Curelaru, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, DIICOT – SC
– George Nica, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, DIICOT
– Rareş Ciauşu, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, DIICOT – ST Cluj
– Camelia Elena Grecu, procuror PCA Constanţa
– Cătălin Antonius Marcău, procuror PT Giurgiu, grad PCA (a funcţionat la PCA având grad PT).

Drept procesual penal
Comisia de examinare:
Membri:
– Justina Condoiu, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, formator INM
– Marius Comşa, procuror PCA Bucureşti
– Remus Budăi, procuror PT Bucureşti, detaşat ANF, formator INM.

Membri supleanţi:
– Laura Ştefania Gheorghe, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Vasile Airinei, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, DIICOT – ST Iaşi
– Grigore Florin Popescu, procuror militar Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – DNA
– Eugen Stoina, procuror DNA, grad PICCJ
– Nicolae Neagoe, procuror PCA Bucureşti
– Monica Matei, procuror PCA Oradea.

Fundamentele constituţionale ale statului de drept
Comisia de examinare:
Membri:
– Şerban Bengescu, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Ramona Ruxanda Bolia, procuror PCA Bucureşti
– Karoly Benke, magistrat asistent Curtea Constituţională, formator INM.

Membri supleanţi:
– Carmen Cătălina Gliga, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Cristina Cătălina Turcu, magistrat asistent Curtea Constituţională, formator INM.

Organizare judiciară şi Codul deontologic al judecătorilor şi procurorilor
Comisia de examinare:
Membri:
– Elena Rădescu, Inspecţia Judiciară, procuror grad PICCJ
– Constantin Lăloianu, procuror PCA Craiova
– Mioriţa Ban, judecător Tribunalul Bucureşti, formator INM cu normă întreagă.

Membri supleanţi:
– Elena Iordache, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Dorinel Oancea, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Tamara Manea, Inspecţia Judiciară, procuror, grad PCA, formator INM
– Maria Mariş, procuror PCA Târgu Mureş, formator INM
– Cornelia Cîrjeu, procuror PT Mehedinţi, formator INM
– Dan Nicolae Chiujdea, procuror PJ sector 1 Bucureşti, detaşat CSM.


Aflaţi mai mult despre , , , , , ,

Puteţi publica şi dumneavoastră pe JURIDICE.ro. Publicăm chiar şi opinii cu care nu suntem de acord. JURIDICE.ro este o platformă de exprimare. Publicarea nu semnifică asumarea de către noi a mesajului. Pentru a publica vă rugăm să citiţi Condiţiile de publicare, Politica privind protecţia datelor cu caracter personal şi să ne scrieţi la adresa redactie@juridice.ro!







JURIDICE.ro utilizează şi recomandă SmartBill
JURIDICE GOLD pentru studenţi foarte buni, free
Newsletter JURIDICE.ro
Youtube JURIDICE.ro
Instagram JURIDICE.ro
Facebook JURIDICE.ro
LinkedIn JURIDICE.ro

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Important: Descurajăm publicarea de comentarii defăimatoare. Vor fi validate doar comentariile care respectă Politica JURIDICE.ro şi Condiţiile de publicare.