Asigurări pentru avocaţi, Barouri, Citate juridice, Grile juridice, INTERPROFESIONAL, Jurisprudenţă inedită CITR, Legal Days, Legal FUN, Legal Style, NOTARIAT, Revista revistelor juridice, Sistemul judiciar, Studenţi la drept, TOP LEGAL
 
Sistemul judiciar [MJ, CSM, INM, SNG, PÎCCJ, DNA, parchete]
Secţiune dezvoltată în parteneriat cu CSM, Ministerul Public şi DNA
JURIDICE
Print Friendly, PDF & Email

Examen de capacitate al judecătorilor şi procurorilor stagiari 2016. Componenţa comisiilor
27.09.2016 | JURIDICE.ro


Vineri, 23 septembrie 2016, Consililul Superior al Magistraturii a dat publicităţii Hotărârea nr. 1024/06.09.2016 a Plenului CSM privid componenţa comisiilor de elaborare subiecte, corectare şi soluţionare a contestaţiilor la examenul de capacitate al judecătorilor şi procurorilor stagiari organizat în perioada 1 iulie – 3 noiembrie 2016.

Judecători:

Preşedinte: dr. Daniel Grădinaru, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie

Probe scrise (subiecte distincte)
Drept civil şi drept procesual civil
Comisia de elaborare a subiectelor:
Membri:
– Ioana Beatrice Nestor, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia I civilă, formator INM
– Andreea Popescu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia de contencios administrativ şi fiscal, formator INM
Delia Narcisa Theohari, judecător Tribunalul Bucureşti, detaşat formator INM cu normă întreagă.

Membri supleanţi:
– Iulia Craiu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a VI-a civilă
– Mariana Rădulescu, Curtea de Apel Constanţa, Secţia I civilă
– Maria Speranţa Cornea, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a V-a civilă
– George Bogdan Florescu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a VI-a civilă
– Simona-Petrina Gavrilă, Curtea de Apel Braşov, Secţia civilă
– Mihaela Mîneran, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a VI-a civilă
– dr. Diana Ungureanujudecător Curtea de Apel Piteşti, Secţia a II-a civilă, contencios administrativ şi fiscal, formator INM cu normă întreagă
– Simona Maria Duvalmă, Tribunalul Dâmboviţa, Secţia I civilă, grad CA, formator INM.

Comisia de corectare:
Membri:
– Rodica Dorin, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia a II-a civilă, formator INM
– Elena Aneta Popa, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a VIII-a civilă
– dr. Laura Marina Andrei, Tribunalul Bucureşti, preşedinte, grad CA, Secţia a XI-a contencios administrativ şi fiscal, formator INM.

Membri supleanţi:
– Virgina Duminecă, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia a II-a civilă, formator INM
– Claudia Popescu, judecător Curtea de Apel Bacău, Secţia a II-a civilă, contencios administrativ şi fiscal
– Liliana Camelia Viziteu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia civilă
– Ianina Blandiana Grădinaru, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a VI-a comercială
– Marius Ionel Gălan, Curtea de Apel Suceava, Secţia contencios administrativ şi fiscal, formator INM.

Comisa de contestaţii:
Membri:
– Mariana Constantinescu, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia de contencios administrativ şi fiscal
– Ana Maria Ganu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a VI-a civilă
– Emilian Meiu, judecător Tribunalul Ilfov, formator INM cu normă întreagă.

Membri supleanţi:
– Romaniţa Vrînceanu, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia I civilă, formator INM
– Dorina Zeca, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a IV-a civilă
– Anamaria-Lucia Zaharia, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a VI-a civilă, formator INM
– Lavinia Dascălu, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia I civilă, formator INM.

Drept penal şi drept procesual penal
Comisia de elaborare a subiectelor:
Membri:
– dr. Daniel Grădinaru, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală, formator INM
Georgiana Tudor, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a II-a penală
– Andreea Uzlău, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia I penală, detaşat CSM, formator INM.

Membri supleanţi:
– Ştefan Pistol, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală, formator INM
– Ruxandra Grecu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia I penală
– Iulia Gabriela Lulciu, judecător Curtea de Apel Suceava, Secţia penală şi pentru cauze cu minori
– Alin-Sorin Nicolescu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a II-a penală
– Florin Encescu, judecător Tribunalul Gorj, formator INM.

Comisia de corectare:
Membri:
– Ioana Alina Ilie, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală
– Alina Moşneagu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a II-a penală, formator INM
– Mirela Sorina Popescu, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală, preşedinte, formator INM

Membri supleanţi:
– Simona Cristina Neniţă, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală
– Cătălin Mihai Chiriţă, judecător Tribunalul Militar Iaşi, vicepreşedinte, judecător cu grad de CA,
– Veta Nechifor, judecător Curtea de Apel Suceava, Secţia penală şi pentru cauze cu minori
– Codruţa Strîmb, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a II-a penală
– Ionel Grigore, judecător Curtea de Apel Craiova, Secţia penală şi pentru cauze cu minori.

Comisia de contestaţii:
Membri:
– Rodica Cosma, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală
– Luminiţa Criştiu-Ninu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a II-a penală
– Silvia Cerbu, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală, formator INM.

Membri supleanţi:
– Ioana Bogdan, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală
– Raluca Moroşanu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia I penală, formator INM
– Oana Burnel, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a II-a penală, formator INM
– Iuliana Marilena Ciolcă, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a II-a penală, formator INM
– Petruş Dumitru, judecător Curtea de Apel Galaţi, Secţia penală şi pentru cauze cu minori, formator INM.

Probe orale:
Judecători:
Drept civil
Comisia de examinare:
Membri:
– Aurelia Roşu, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia I civilă, formator INM
– Ileana Ruxandra Ţirică, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a IV-a civilă, preşedinte
– Mihaela Laura Radu, judecător Tribunalul Bucureşti, vicepreşedinte, formator INM.

Membru supleanţi:
– Marian Budă, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia I civilă, formator INM
– Daniela Niculeasa, judecător Curtea de Apel Suceava, Secţia civilă
– George Daniel Zaharia, judecător Dorbeta Turn Severin, grad de CA, a funcţionat la CA.

Drept procesual civil
Comisia de examinare:
Membri:
– Simona Marcu, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia contenciosa administrativ şi fiscal, formator INM
– Diana Manole, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a IV-a civilă
– Veronica Dănăilă, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia a II-a civilă, formator INM.

Membri supleanţi:
– Adriana Carmen Stoine, judecător Curtea de Apel Iaşi, Secţia civilă
– Ecaterina Grigore, judecător Curtea de Apel Constanţa, Secţia a II-a civilă, contenciosa administrativ şi fiscal
– Răzvan Anghel, judecător Curtea de Apel Constanţa, Secţia I civilă preşedinte, formator INM.

Drept penal
Comisia de examinare:
Membri:
– Lucia Rog, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală
– Laurenţiu Marius Hetriuc, judecător Curtea de Apel Suceava, Secţia penală şi pentru cauze cu minori preşedinte
– Ana Cristina Lăbuş, judecător Tribunalul Iaşi, Secţia penală, detaşat formator INM.

Membri supleanţi:
– Marius Dan Foitoş, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală, formator INM
– Simona Franguloiu, judecător Curtea de Apel Braşov, Secţia penală şi pentru cauze cu minori, formator INM
– Monica Rodina, judecător Curtea de Apel Cluj, Secţia penală şi de minori
– Andrei Claudiu Rus, judecător Curtea de Apel Oradea, preşedinte, Secţia penală şi pentru cauze cu minori.

Drept procesual penal:
Comisia de examinare:
Membri:
– Mariana Ghena, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală
– Isabelle Tocan, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a II-a penală
– Mihail Udroiu, judecător Curtea de Apel Oradea, Secţia penală şi pentru cauze cu minori.

Membri supleanţi:
– Florentina Dragomir, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia penală
– Titiana Ilieş, judecător Curtea de Apel Suceava, Secţia penală şi pentru cauze cu minori preşedinte
– Diana Mihaela Cheptene-Micu, judecător Curtea de Apel Iaşi, vicepreşedinte, formator INM.

Fundamentele constituţionale ale statului de drept
Comisia de examinare:
Membri:
– Gabriela Bogasiu, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia contencios administrativ şi fiscal
– Ana Ghideanu, judecător Curtea de Apel Iaşi, Secţia civilă, formator INM
– Ramona Daniela Mariţiu, magistrat asistent Curtea Constituţională, formator INM.

Membri supleanţi:
– dr. Bogdan Cristea, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a VIII-a contencios administrativ şi fiscal
– Violeta Maria Chiriac, judecător Curtea de Apel Iaşi, preşedinte, Secţia a II-a civilă, contencios administrativ şi fiscal
– George Dorel Matei, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia I penală, formator INM.

Organizare judiciară şi Codul deontologic al judecătorilor şi procurorilor
Comisia de examinare:
Membri:
– Nina Ecaterina Grigoraş, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia I civilă, formator INM
– Daniela Pruteanu, judecător Curtea de Apel Iaşi, preşedinte, Secţia conflicte de muncă şi asigurări sociale, formator INM
– Veronica Năstasie, judecător Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia contencios administrativ şi fiscal, formator INM.

Membru supleant:
– Doina Popescu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia I civilă, formator INM
Nicoleta Margareta Ţînţ, judecător Curtea de Apel Braşov, preşedinte, Secţia penală
– Cristinel Grosu, judecător Curtea de Apel Suceava, vicepreşedinte, Secţia contencios administrativ şi fiscal
– Liliana Palihovici, judecător Curtea de Apel Iaşi, Secţia civilă
– Mihaela Alexandru, Inspecţia judiciară, judecător Curtea de Apel Braşov, formator INM.

Procurori
Preşedinte: Laura Ecedi-Stoisavlevici, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – DIICOT
Probe scrise (subiecte distincte)
Drept civil şi drept procesual civil
Comisia de elaborare a subiectelor:
Membri:
– Antonia Eleonora Constantin, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Mklos Lajos Imre, procuror PCA Bucureşti
Bogdan Dumitrache, formator INM cu normă întreagă.

Membru supleant:
– Dana Tiţian, judecător Curtea de Apel Alba Iulia, detaşat DNA.

Comisia de corectare:
Membri:
– Mihaela Litvin, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Daniela Elena Moraru, procuror PCA Iaşi
– Diana Florea Burgazli, judecător Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a IV-a civilă, formator INM

Membri supleanţi:
– Mihaela Georgeta Iliescu, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Minodora Vladu, procuror DNA, SC, grad PCA
– Gabriela Florescu, judecător Curtea de Apel Bucureşti, formator INM cu normă întreagă.

Comisia de contestaţii
Membri:
– Ştefania Sofronea, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Cristina Dobrescu, procuror PCA Braşov
– Daniela Călinescu, judecător Tribunalul Bucureşti, formator INM.

Membri supleanţi:
– Silvia Daneliuc, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Diana Berlic, ărocuror PCA Bucureşti
– Beatrice Ramaşcanu, judecător Tribunalul Bucureşti, formator INM.

Drept penal şi drept procesual penal:

Comisia de elaborare a subiectelor:
Membri:
– Laura Ecedi-Stoisavlevici, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – DIICOT
– Vasile Luha, procuror  PCA Alba Iulia
– Iuliana Crişan, procuror DNA-STB, formator INM.

Membri supleanţi:
– Grigore Voicu, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Marius Neculcea, procuror PCA Timişoara, formator INM
Alexandra Şinc, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, detaşat INM, formator INM cu normă întreagă.

Comisia de corectare:
Membri:
– Daniela Maftei, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Ramona Muscalu, procuror PCA Braşov
– Georgiana Bodoroncea, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, formator INM.

Membri supleanţi:
– Dana Burduja, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Emiliea Elena Gavadia, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (cu grad de PT)
– Gabriela Lenghel, procuror PCA Galaţi
– Daniela Enciu, procuror PCA Galaţi
– Monica Buzea, procuror PCA Galaţi, formator INM.

Comisia de contestaţii:
Membri:
– Mirela Arsenie, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Cristian Mihai Ban, procuror PCA Bucureşti
– Laurenţiu Sorecu, procuror PCA Bucureşti, formator detaşat INM.

Membri supleanţi:
– Denisa Cristodor, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Monica Loredana Pop, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, formator INM
– Raluca Carmina Reit, procuror PCA Braşov
– Laura Tănase, procuror PCA Galaţi
– Monica Şerbănescu, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, detaşat MJ, formator INM.

Probe orale
Procurori
Drept civil
Comisia de examinare:
Membri:
– Florentina Nicoleta Baltă, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Andreea Băjenaru, procuror PCA Bucureşti
– dr. Ioan Stelian Vidu, judecător Tribunalul Timiş, formator INM cu normă întreagă.

Membri supleanţi:
– Vlad Ion Făgărăşanu, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Arina Corsei Vultureanu, procuror PJ sector 3 Bucureşti, formator INM.

Drept procesual civil
Comisia de examinare:
Membri:
– Carmen Simona Ricu, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, DNA- SC
– Emilia Ion, procuror PCA Bucureşti
– dr. Mirela Stancu, judecător Tribunalul Bucureşti, Secţia a III-a civilă, detaşat CSM.

Membru supleant:
– Otilia Micloşină, procuror PT Caraş Severin.

Drept penal
Comisia de examinare:
Membri:
– Gabriela Nicuşor Cristian, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, DIICOT – SC
– Maria Magdalena Militaru, procuror  PCA Bucureşti
– Oana Chichernea, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, DIICOT – ST Braşov, grad PICCJ, detaşat formator INM.

Membri supleanţi:
– Claudiu Curelaru, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, DIICOT – SC
– George Nica, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, DIICOT
– Rareş Ciauşu, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, DIICOT – ST Cluj
– Camelia Elena Grecu, procuror PCA Constanţa
– Cătălin Antonius Marcău, procuror PT Giurgiu, grad PCA (a funcţionat la PCA având grad PT).

Drept procesual penal
Comisia de examinare:
Membri:
– Justina Condoiu, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, formator INM
– Marius Comşa, procuror PCA Bucureşti
– Remus Budăi, procuror PT Bucureşti, detaşat ANF, formator INM.

Membri supleanţi:
– Laura Ştefania Gheorghe, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Vasile Airinei, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, DIICOT – ST Iaşi
– Grigore Florin Popescu, procuror militar Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – DNA
– Eugen Stoina, procuror DNA, grad PICCJ
– Nicolae Neagoe, procuror PCA Bucureşti
– Monica Matei, procuror PCA Oradea.

Fundamentele constituţionale ale statului de drept
Comisia de examinare:
Membri:
– Şerban Bengescu, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Ramona Ruxanda Bolia, procuror PCA Bucureşti
– Karoly Benke, magistrat asistent Curtea Constituţională, formator INM.

Membri supleanţi:
– Carmen Cătălina Gliga, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Cristina Cătălina Turcu, magistrat asistent Curtea Constituţională, formator INM.

Organizare judiciară şi Codul deontologic al judecătorilor şi procurorilor
Comisia de examinare:
Membri:
– Elena Rădescu, Inspecţia Judiciară, procuror grad PICCJ
– Constantin Lăloianu, procuror PCA Craiova
– Mioriţa Ban, judecător Tribunalul Bucureşti, formator INM cu normă întreagă.

Membri supleanţi:
– Elena Iordache, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Dorinel Oancea, procuror Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
– Tamara Manea, Inspecţia Judiciară, procuror, grad PCA, formator INM
– Maria Mariş, procuror PCA Târgu Mureş, formator INM
– Cornelia Cîrjeu, procuror PT Mehedinţi, formator INM
– Dan Nicolae Chiujdea, procuror PJ sector 1 Bucureşti, detaşat CSM.

Newsletter JURIDICE.ro
Youtube JURIDICE.ro
Instagram JURIDICE.ro
Facebook JURIDICE.ro
LinkedIn JURIDICE.ro

Aflaţi mai mult despre , , , , , ,
JURIDICE.ro utilizează şi recomandă SmartBill pentru facturare.

Puteţi publica şi dumneavoastră pe JURIDICE.ro. Publicăm chiar şi opinii cu care nu suntem de acord. Publicarea nu semnifică asumarea de către noi a mesajului. JURIDICE.ro este o platformă de exprimare. Pentru a publica vă rugăm să citiţi Condiţiile de publicare şi să ne scrieţi la adresa redactie@juridice.ro!

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Important: Descurajăm publicarea de comentarii defăimatoare. Vor fi validate doar comentariile care respectă Politica JURIDICE.ro şi Condiţiile de publicare.

CariereEvenimenteProfesioniştiRLWCorporate