Secţiuni » Arii de practică » Business » Cyberlaw
Cyberlaw
CărţiProfesionişti

Întrebare NCPC RELOADED: Este legal să se formuleze o acțiune/să se exercite o cale de atac exclusiv prin e-mail, fără semnătură electronică…


22.01.2019 | JURIDICE.ro
Secţiuni: Cyberlaw, Litigii, Procedură civilă, Selected, Sistemul judiciar, UNBR+INPPA+Barouri
JURIDICE - In Law We Trust

Vă invităm să ne transmiteți întrebări!

Colectăm întrebări pentru conferința Viorel Mihai Ciobanu: NCPC RELOADED. Conferința, dedicată reconfigurării Codului de procedură civilă prin Legea nr. 310/2018, este organizată de Societatea de Științe Juridice, Baroul București și Facultatea de Drept a Universității din București, cu susținerea partenerilor noștri.

Întrebare: Este procedural corect (legal) să se formuleze o acțiune/să se exercite o cale de atac exclusiv prin e-mail, fără semnătură electronică, sau prin fax, în condițiile în care art. 183 alin. 1 C.p.c., astfel cum a fost modificat prin Legea nr. 310/2018, nu este specificată – în ceea ce privește actele de procedura comunicate de părți către instanț[ – această cerință de securitate a actelor de procedură, spre deosebire de dispozițiile art. 154 alin. 6, care prevăd explicit obligativitatea atașării semnăturii electronice a instanței la actele transmise prin e-mail? Altfel spus, reciprocitatea securității poate fi cumva pretinsă de instanță? În mod implicit, din vreo normă sau din vreun principiu al procesului civil?
– Dacă răspunsul este afirmativ, forma documentului transmis electronic trebuie să reprezinte o copie scanată a actului fizic tipărit de emitent, semnat și ștampilat, sau este suficientă o formă editabilă a textului actului de procedură respectiv?
– Dacă răspunsul este negativ, sancțiunea nerespectării (în mod prezumtiv) a formei actelor de procedură este direct nulitatea absolută a actului, în sensul că acesta este considerat inexistent din punct de vedere juridic (instanța respingând ca atare cererea/calea de atac), sau acesta se supune procedurii de regularizare a formei și conținutului actului de sesizare, potrivit art. 196 alin. 2 C.p.c.?

Vor răspunde la întrebări prof. univ. dr. Flavius Baias, av. prof. univ. dr. Traian Briciu, av. dr. Gheorghe Florea, prof. univ. dr. Marian Nicolae.

Vă invităm să ne transmiteți întrebări!

:: pentru detalii despre conferință și înscrieri click aici

Cuvinte cheie: , , , , , , , , , , , , ,
Vă invităm să publicaţi şi dvs., chiar şi opinii cu care nu suntem de acord. JURIDICE.ro este o platformă de exprimare. Publicarea nu semnifică asumarea de către noi a mesajului. Totuşi, vă rugăm să vă familiarizaţi cu obiectivele şi valorile Societătii de Stiinţe Juridice, despre care puteti ciţi aici. Pentru a publica vă rugăm să citiţi Condiţiile de publicare, Politica privind protecţia datelor cu caracter personal şi să ne scrieţi la adresa de e-mail redactie@juridice.ro!

JURIDICE.ro foloseşte şi recomandă My Justice

Autori JURIDICE.ro
Juristi
JURIDICE pentru studenti
JURIDICE NEXT









Subscribe
Notify of

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Important: Descurajăm publicarea de comentarii defăimatoare. Vor fi validate doar comentariile care respectă Politica JURIDICE.ro şi Condiţiile de publicare.

↑  Înapoi în partea de sus a paginii  ↑
Secţiuni          Noutăţi     Interviuri     Comunicate profesionişti        Articole     Jurisprudenţă     Legislaţie         Arii de practică          Note de studiu     Studii
 
© 2003-2023 J JURIDICE.ro