Am primit sambata, 15 august 2009, pe cand eram in drum spre casa bunicilor, un e-mail de la o colega judecatoare din Focsani. Cu acordul expeditorului, public aici textul integral. Dupa parerea mea, scrisoarea si blogul Cristinei Dinu merita citite.
Pe 2 septembrie este ziua Cristinei (implineste 27 de ani).
Iata scrisoarea:
„Buna dimineata, stimate domnule Andrei Savescu!
Ma numesc Cruceanu Angelica si sunt judecator la Judecatoria Focsani.
Indraznesc sa va contactez in speranta ca ne veti sprijini sa ajutam o tanara colega avocat (Baroul Bucuresti – suspendata la cerere de catva timp), Cristina Liliana Dinu, fiica unui coleg Judecator la Judecatoria Gaesti.
Poate ca ati citit anterior mailuri adresate pe forumuljudecatorilor de la colegii de la Judecatoria Gaesti.
Colega noastra are nevoie disperata de ajutor. A fost diagnosticata cu o forma de cancer, in urma cu un an, si a urmat o serie de tratamente la Clinica Doblin din Viena, dupa ce luni de zile medicii din tara i-au spus ca nu este nimic in neregula.
In prezent, dupa un an de chimioterapie, radioterapie, se pregateste pentru un transplant de celule stem, aceata fiind ultima sansa pentru a-si recupera sanatatea. Costurile estimate initial ale transplantului au crescut enorm, solicitandu-i-se ca, cel tarziu pana la sfasitul lunii august 2009, sa achite o suma impresionanta pentru a se putea pograma la transplant.
Cu o reticenta de inteles, parintii si prietenii au facut tot posibilul sa stranga suma de bani (100000 euro) fara a face publica dimensiunea dramei pe care o traiesc, insa, de cateva zile, urgenta situatiei i-a determinat sa apeleze la mass-media, pentru ajutor.
http://www.acasatv.ro/emisiuni/…html
http://www.avocatnet.ro/….html
http://www.jurnalul.ro/…html
http://www.libertatea.ro/…html
Informatii detaliate despre boala, clinica la care face tratamentul si persoanele care au ajutat-o pana acum (o lista impresionanta de prieteni si colegi avocati, judecatori) se pot gasi pe blogul ei, infiintat exclusi pentru acest scop, in urma cu doar cateva zile:
http://cristinalilianadinu.blogspot.com/
Rugamintea noastra este sa ne ajutati sa o sprijinim, prin postarea apelului umanitar si a unui link catre blogul ei, unde se afla toate detaliile, precum si a conturilor bancare deschise pe numele ei si in special a numerelor de telefon apelabile din reteaua romtelecom (teledon) pe site-ul juridice.ro.
Site-ul juridice.ro este accesat de o multime de utilizatori, multi colegi de facultate si prieteni ai Cristinei care ar putea dori sa o ajute ar putea afla despre situatia dramatica in care se afla. Stiu ca e mult ce va rog sa faceti, spatiul pe site cu siguranta este ravnit si costisitor, dar, daca ati putea afisa si pastra anuntul pe prima pagina macar o sapatamana, sau poate chiar doua, ati aduce un om ceva mai aproape de sansa de a se insanatosi, de speranta.
Aceste doua saptamani sunt esentiale, daca nu va avea banii nu se va putea programa pentru transplant in timp util.
Ar fi suficient un telefon la numerele indicate din partea cat mai multor persoane, un efort marunt care insa ar putea face toata diferenta pentru un prieten si coleg.
In speranta ca o veti ajuta,
Va multumesc pentru rabdarea de a lectura pana la capat mailul,
Angelica Cruceanu
Numere Teledon apelabile din reteaua Romtelecom
Numere de acces
Pentru 10 Euro: 0900 900 240
Pentru 2 Euro: 0900 900 242
Pentru 5 Euro: 0900 900 245
Direct prin PayPal
Donatii se pot trimite la adresa de e-mail dinucristina8223@yahoo.com sau prin folosirea butonului afisat pe pagina.
Virament in contul spitalului pentru achitarea contravalorii transplantului
Titular cont /Beneficiar : Allgemeinen Krankenhauses der Stadt Wien – Universitatskliniken
Bank Austria Creditanstalt
IBAN: AT31 1200 0514 2845 5902
BIC/Swift Code BKAUATWW
cu mentiunea ”Akonto DINU Cristina-Liliana/StZTX”
Virament bancar in conturile Cristinei
Cont in LEI deschis la BCR Sucursala Gaesti, Dambovita
Cont: 2511.A01.0.6135006.0318.ROL.1
Cod IBAN RO60RNCB0318061350060001
Titular: Dinu Cristina Liliana
CNP: 2820902150457
Cont in EURO deschis la BCR Sucursala Gaesti, Dambovita
Cont: 2511.A01.0.6135006.0130.EUR.1
Cod IBAN RO11RNCB0130061350060001
SWIFT CODE : RNCB RO BU
Titular: Dinu Cristina Liliana
CNP: 2820902150457″
Blogul Cristinei Dinu: http://cristinalilianadinu.blogspot.com
Vă invităm să publicaţi şi dumneavoastră pe JURIDICE.ro. Ne bucurăm să aducem gândurile dumneavoastră la cunoştinţa comunităţii juridice şi publicului larg. Apreciem generozitatea dumneavoastră de a împărtăşi idei valoroase. JURIDICE.ro este o platformă de exprimare. Publicăm chiar şi opinii cu care nu suntem de acord, publicarea pe JURIDICE.ro nu semnifică asumarea de către noi a mesajului transmis de autor. Totuşi, vă rugăm să vă familiarizaţi cu obiectivele şi valorile Societătii de Stiinţe Juridice, despre care puteţi citi
aici. Pentru a publica pe JURIDICE.ro vă rugăm să luaţi în considerare
Condiţiile de publicare,
Politica privind protecţia datelor cu caracter personal şi să ne scrieţi la adresa de e-mail
redactie@juridice.ro!
Puteţi prelua gratuit în website-ul dumneavoastră fluxul de noutăţi JURIDICE.ro:
- Flux integral: www.juridice.ro/feed
- Flux secţiuni: www.juridice.ro/*url-sectiune*/feed
Pentru suport tehnic contactaţi-ne: tehnic@juridice.ro